3,334 total views,  2 views today

نشریه آنلاین WIRED استونی را پیشرفته ترین جامعه دیجیتال در جهان نام نهاد است. چرا که بدل به محلی برای فعالیت استارت آپ های حوزه تکنولوژی بلاک چین شده است. این کشور در حال راه اندازی ارز دیجیتال خود به نام estcoin می باشد. در ادامه به بررسی این خواهیم پردداخت که استونی چگونه از تکنولوژی بلاک چین استفاده می کند و آیا این مدل برای ساییر کشور ها هم قابل استفاده است؟

جامعه دیجیتال

پس از فروپاشی جماهییر شوروی، وضعیت اقتصادی استونی چندان مناسب نبود. زمانی که این کشور تصمیم گرفت به ناتو و اتحادیه اروپا بپیوندد، اتفاقی بسیار مهم افتاد. یکی از بزرگترین حملات سایبری به این کشور رخ داد. بسیاری معتقد بودند منشاء این حملات کشور روسیه بود. این حمله را می توان یکی از بزرگترین حملات DOS تاریخ قلمداد کرد. در آن زمان استونی در حال سرمایه گذاری زیادی بر روی فعالیت های دیجیتال بود. لذا این حادثه منجر شد تا موضوع امنیت دیجیتال در استونی بسیار مهم قلمداد شود. این موضوع آنها را به سمت استفاده از بلاک چین سوق داد. اما این کشور از بلاک پین تنها برای ارز رمزنگاری شده استفاده نکرد، بلکه بسیاری از خدمات اجتماعی استونی هم از این تکنولوژی استفاده می کنند.
این حمله سایبری باعث موضوع دیگری هم شد. اولین “سفارت خانه داده ها” توسط کشور استونی در لوکزامبورگ پایه گذاری شد. در حقیقت این سفارت خانه یک مرکز بک آپ است که تمامی اطلاعات را در خود نگهداری می کند تا اگر دوباره زمانی حملات مشابهی اتفاق افتاد، حداقل یک کپی کامل از تمام داده ها وجود داشته باشد.
پس از آن، یک جهش سریع در استونی رخ داد. تقریبا تمامی خدمات اجتماعی استونی به صورت دیجیتال به وجود آمد. و استونی بدل به یک جامعه تماما دیجیتال شد.

بلاک چین به شیوه استونی

کمپانی X-Road، که در حقیقت کل زیرساختهای دیجیتال کشور بر اساس آن استوار شده است، ابتدا در سال 2001 شروع به فعالیت کرد. این کمپانی بلاک چین خود به نام K.S.I. را راه اندازی نمود. K.S.I. به سرعت از سمت ناتو و وزارت دفاع آمریکا مورد استقبال قرار گرفت. مهمترین خصوصیت این بلاک چین در عدم امکان پاک کردن و یا بازنویسی اطلاعات است. در حقیقت مشابه همین شیوه هم از سوی بلاک چین مورد استفاده قرار گرفت. این سیستم در استونی بسیار پیشرفته بوده و فیلتر گذاری های فراوان و قدرتمندی برای دسترسی به اطلاعات شخصی افراد وجود دارد.

هویت دیجیتال

یکی دیگر از استفاده های بلاک چین در استونی، در مورد شناسایی هویت به صورت دیجیتال می باشد. کارت الکترونیک شهروندی بسیار بیش از یک کارت شناسایی معمولی است. این کارت در حقیقت دارای یک public key 2048 بیتی رمز گذاری شده است که به فرد امکان شناساییی در محیط دیجیتال می دهد. مثلا شما قادر خواهید بود با آن به صورت آنلاین در رای گیری شرکت کنید و یا نسخه داروهایتان را مشاهده کنید.
یکی دیگر از استفاده های بلاک چین KYC می باشد. قوانین KYC برای بانک ها و انتقال دهندگان پول طراحی شده تا جلوی سرقت، پول شویی و کمک به تروریسم را بگیرد. با توجه به اینکه هر فرد یک اوراق شناسایی دیجیتال دارد، این قوانین دست و پا گیر نمی باشند و هیچ مشکلی برای شهروندان به وجود نمی آورند.
استونی با ایجاد یک محیط که در آن همه افراد دارای هویت دیجیتال هستند، فضایی برای گسترش و پیشرفت بلاک چین به وجود آورده است.

شهروندان مجازی

برای اینکه مدل بلاک چین استونیایی را بتوان به عنوان یک سیستم قدرتمند شناخت، جمعیت خود این کشور بسیار کم است. یک سیستم بلاک چین تنها با 1.3 میلیون نفر جمعیت پاسخگوی این نیاز نیست، به همین خاطر دولت استونی دست به اقدامی زد که این موضوع را حل می کند: شهروندان مجازی. افراد از دیگر کشور ها می توانند به صورت مجازی در این سیستم وارد شوند. این موضوع باعث می شود تا مشکل کمبود جمعیت نیز برطرف شود. با این روش استونی به کشوری بدون مرض بدل شد که اکنون برای شرکت هایی که در حوزه کریپتوکارنسی و تکنولوژی بلاک چین فعالیت می کنند بدل به سرزمین آرزو ها شده است.

کریپتوکارنسی استونی

با توجه به پیشرفتهایی که کریپتوکارنسی در سالیان اخیر داشته است، دور از انتظار بود که استونی به عنوان یک پیشگام در عرصه بلاک چین به آن وارد نشود. به همین دلیل این کشور عرض دیجیتال خود با نام estcoin را راه اندازی نمود. با راه اندازی این عرض دیجیتال به نظر می رسد تا ICO ها تمایل بیشتری به استونی داشته باشند. این ارز برای شهروندان مجازی و شرکت ها موقعیت بسیار خوبی را فراهم آورده است. می توان پیش بینی کرد که با راه اندازی آن، شرکت های خارجی آزادی اقتصادی بسیار بیشتری پیدا خواهند کرد. پس از این اتفاق بسیاری از کشورهای دیگر نیز تصمیم به انجام همین روش را گرفتند. کشورهایی همچون چین، ژاپن، سوئد و ونزوئلا هم تصمیم گرفتند تا ارز دیجیتال خود را به وجود آورند.

حرف آخر

استفاده استونی از تکنولوژی های دیجیتال و مهم تر از همه بلاک چین آنرا از سایر کشورهای دیگر بسیار پیش انداخته است. اما آیا دیگر کشورها می توانند مدلی که استونی ابتدا در ابعاد کوچک راه اندازی کرد را به کار ببرند؟
با توجه به سرعت پیشرفت این تکنولوژی ها، امکان تکرار این تجربه برای کشور های دیگر بسیار کم است. اما مدل استونی توانسته است تجربیات بسیار خوبی را به وجود آورد. استفاده از این تجربیات می تواند به سایر کشورها برای به کار گیری تکنولوژی ها نوین بسیار راهگشا باشد.