3,064 total views,  7 views today

در سال 2016 میلادی، دولت استونی به دنبال شیوه ای جدید و خلاقانه جهت حفاظت از پرونده های پزشکی 1.3 میلیون نفر جمعیت خود بود. این شیوه تکنولوژی بلاک چین بود. برخی معتقدند اینترنت با این تکنولوژی دچار یک انقلاب بزرگ شده است، البته هنوز هم افرادی هستند که با این موضوع مخالفت دارند. اما در هر صورت در سال های اخیر تکنولوژِی بلاک چین توانسته است بخشی از قدرت خود را به رخ همگان بکشاند.

جدای از گسترش کریپتوکارنسی (ارز رمزنگاری شده)، توسعه دهندگان و سرمایه گذاران در جستجوی شیوه های جدیدی که بتوان از قدرت بلاک چین استفاده کرد هستند. اقتصاد، لجستیک و کپی رایت الکترونیک در بالای لیست این افراد قرار گرفته اند. اما دولت استونی از این تکنولوژی برای نگهداری ایمن پرونده های پزشکی مردم کشورش استفاده می کند. البته زمان زیادی از این کار نگذشته است و هنوز نتایج واقعی این تکنولوژی را به صورت کامل ندیده ایم.
دولت استونی به عنوان پیشروترین کشور جهان در این عرصه عمل کرده و توانسته است از بلاک چین برای بخش بهداشت در سطح کل کشور بهره ببرد. در ابتدا هدف از این کار تنها ایجاد یک لایه امنیتی بیشتر برای محافظت از پرونده های پزشکی افراد بود. شیوه ای که بتواند به روشی ایمن از حریم شخصی افراد حفاظ کند. اما در طول زمان، این موضوع گسترش یافت و به بخش های دیگر هم سرایت کرد.

در این شیوه که استونی به کار می برد، تنها خود پرونده های پزشکی توسط بلاک چین نگهداری نمی شوند، بلکه تمامی اطلاعات در حال پردازش و فعال مربوط به پرونده پزشکی را هم نگهداری می کند. به این معنی که در لحظه هر گونه اطلاعات مربوط به پرونده پزشکی فرد (مانند نتایج آزمایشات، اورژانس و …) ثبت و نگهداری می شود. نگهداری ایمن چنین اطلاعات محرمانه، مهم و شخصی افراد، تنها یک بخش از هدف دولت استونی بود.

نگهبان دیجیتال

یک آرشیو که از تکنولوژی بلاک چین در آن استفاده شده است، قادر است هر گونه دسترسی به پرونده های پزشکی افراد را نیز ثبت کند. در این روش هر دسترسی به صورت رمزنگاری ثبت شده و غیر قابل حذف می باشد. و به همچنین تضمین می شود که آخرین نسخه از پرونده نگهداری و مورد استفاده پزشک قرار بگیرد.

با روشی که استونی در پیش گرفته است، همواره داده های کامل پزشکی افراد با تمامی تغییرات آن در دسترس داشت. لذا در زمان لازم و در صورت نیاز هرگونه تصمیم فوری و یا نیاز به اورژانس به سریعترین حالت قابل انجام خواهد بود. این پروژه در استونی هنوز مراحل اولیه خود را طی می کند. با گذشت زمان این موضوع تجربیات و داده های ارزشمند بیشتری در اختیار ما قرار خواهد داد. دیگر کشور ها نیز می توانند با استفاده از این تجارب، راهکار مشابه و مناسب خود را به دست آورند.